• : 05444748404
İzmir de Yıl Boyu Kültür Sanat Etkinlikleri
img
Türkiye

İzmir de Yıl Boyu Kültür Sanat Etkinlikleri

                                                        

                                 


                                                                                             İZMİR.ART
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Dairesinin hayata geçirdiği kentin kültür ve sanatla buluşma noktası İzmir.Art Dijital Sanat Platformu ve mobil uygulama olarak hizmete sunuldu.  
Plaftormda yer alan etkinlik takvimi, kültür sanat haritası, sanal sergi platformu, kültür ve sanata dair yazı, podcast ve video röportajların olduğu blog sayfası, kültür-sanat rotaları ve çevrimiçi etkinlik alanlarınına; kentte kültür sanat alanında faaliyet gösteren her kişi/kurum akredite üye olabiliyor.
kentin kültür sanat envanterinin oluşturulduğu bir kültür sanat haritasını içermektedir. Plaftorma sosyal medya hesaplarından erişilebildiği gibi, gelişmelerden ise twitter hesabından haberdar olunabilir.
İzmir.art platformuna ios için https://apps.apple.com/tr/app/i-zmir-art/id1582953726
android için  https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.com.smartsis.izmir_art uygulamalarından erişilebilir.

MURAL ÇALIŞMALARI
Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü Plastik Sanatlar Birimi tarafından yıl boyunca, kent belleğine katkı sağlayabilmek amacıyla uluslararası sanatçıların da katılımıyla İzmir'in kültürel ögelerini yansıtan MURAL (duvar resmi), heykel ve büst uygulamaları yapılıyor..

İZMİR ULUSLARARASI PORTRE KARİKATÜR ŞENLİĞİ KARİKATÜR ŞENLİĞİ
23 - 26 Nisan 2022 tarihleri arasında sanatın en eğlenceli dallarından biri olan Portre Karikatürü’nü İzmirlilerle buluşturmak amacı ile 15 uluslararası sanatçının katılımıyla İzmir’in çeşitli ilçelerinde gerçekleştirilecektir.

 3-5 İZMİR FESTİVALİ
03.05 tarihi, 35 plakasından yola çıkarak "Dünya İzmirliler Günü" olarak kutlanmaktadır. Her 3 Mayıs tarihinde İzmirlilerin Sesini Dünya'ya duyurmak maksadıyla gerçekleştirilmektedir.

 TÜRKÜ FESTİVALİ
Halk Müziğinin ülkemizde ve dünya ölçeğinde ortaya konan değerlerinin yaşatılması, İzmirlilerle buluşturulması ve geleceğe aktarılması hedefiyle ilki Mayıs 2022’de gerçekleştiriliyor.

BALKANLILAR HALK DANSLARI ve KÜLTÜR FESTİVALİ
İlki 1935 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün talimatıyla, Balkan Ülkeleri arasında dostluk ve dayanışmayı arttırmak amacıyla düzenlenen, 2007 yılından itibaren de İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen, Bosna Hersek, Kuzey Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan, Bulgaristan, Slovenya, Sırbistan ve Yunanistan'dan Halk Oyunları ekipleri ve sanatçılarının bir araya geldiği, programında konser, defile, sergi ve panellerin yer aldığı festivalde Balkanların tüm renklerini şehrimize taşınmaktadır.

ULUSLARARASI SULUBOYA FESTİVALİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi himayesinde, Uluslararası Suluboya Derneği (International Watercolor Society/ IWS Turkey) tarafından düzenlenen festivalde kapsamında gerçekleştirilen yarışmada finale kalan eserler ve konuk sanatçıların çalışmaları İzmirlilerin beğenisine sunuluyor.

GENÇLİK FESTİVALİ
Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında 19 Mayıs haftasına denk gelen tarihlerde İnciraltı Kent Ormanı başta olmak üzere şehrin birçok noktasında İzmirli Gençlerin aydınlık ve demokratik yüzünü yansıtan etkinlikler (konser, dans gösterileri, spor müsabakaları vb.) gerçekleştiriliyor

İZMİR KÖRFEZ FESTİVALİ
Tüm deniz tutkunlarını bir araya getirmeyi amaçlayan Festival;  İzmir Deniz Ticaret Odası, Türkiye Yelken Federasyonunun katkısıyla gerçekleşmektedir.

ULUSLARARASI FİLM VE MÜZİK FESTİVALİ
Ülkemizde sayıları çok az olan ‘tematik’ festivallere bir yenisini eklemek, İzmir seyircisinin sanatsal ihtiyacına cevap vermek, ülke çapında sinema sektörüne maddi, manevi katkı sağlamak, festival aracılığı ile ülkemiz sinema sanatının İzmir’in dünya ölçeğinde tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali düzenlenmektedir.

ULUSLARARASI AKDENİZ SİNEMA BULUŞMALARI
Akdeniz ülkelerinden yönetmen, yapımcı ve sinema kurumu temsilcilerinin davet edildiği buluşma süresince farklı mekânlarda yapılan gösterimlerin yanı sıra Akdeniz’de kültürlerarası barışın sağlanmasında sinemanın rolünün, kültür-sanat kurumları ve sinema sektörleri arasında işbirliği olanaklarının değerlendirildiği toplantılar yapılmaktadır.

YENİDEN SİNEMATEK
Sinema tarihine yön veren filmlerin izlenmesi sağlanıp, bilinçli bir izleyici kitlesi yaratmak amacıyla Yeniden Sinematek Projesi kapsamında kapalı alan etkinliklerinde her ay bir tema üzerinden, yaz döneminde açık hava gösterimlerinde ise dünya festivallerinden bir seçki sunuluyor. Gösterimler, filmlerin sinema tarihindeki yeri, akım özellikleri, ülke sineması, tür ve yönetmen anlatısı vb. hakkında hazırlanan sunumlarla desteklenmektedir. Böylece izleyicinin film hakkında bir bakış kazanması, sinema sanatı konusunda birikimini arttırması sağlanarak katmanlı bir izleme süreci oluşturulmaktadır.

2009 yılında ilk kez Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi'nde açıkhava gösterimleri ile başlayan Yeniden Sinematek, her yıl zenginleşen programı ile her kesimden ve yaş grubundan, İzmir'in farklı bölgelerinden izleyici kitlesine ulaşmaya başarmış, 13 yılda on binlerce seyirciye ulaşmıştır. Yaz dönemindeki açıkhava gösterimleri sonrası, sonbahar dönemiyle birlikte İzmir Sanat'ta düzenli olarak her ay bir tema üzerinden filmler programlanarak gösterilmektedir.

2016 yılından itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Seferihisar'da yaşama kazandırdığı Seferihisar Kültür Merkezi'nde de İzmir Sanat'taki programla eş güdümlü olarak film gösterimleri gerçekleşi. 2015 yılında dünyanın önemli sanat merkezlerinden Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin açık alanı da ilk defa sinematek gösterimleriyle etkinlik mekanı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

ENGELSİZ İZMİR ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
İzmir Büyükşehir Belediyesi, insan hakları bağlamında engelli haklarına ve engellilerin kentsel ve sosyal yaşama katılımlarının kolaylaştırılmasına dikkat çekmek, bu konuda duyarlılığa sahip olanların duygu ve düşüncelerini ifade etmelerini sağlamak amacıyla Engelsiz İzmir Ulusal Kısa Film Yarışması’nı düzenlemektedir.
Uluslararası Engelsizmir Kongresi kapsamında yapılan yarışma ‘Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği’ esas alınarak serbest ulusal tek kademeli bir güzel sanat eserleri yarışmasıdır.

ÇOCUK FİLMLERİ ŞENLİĞİ
Her yıl sömestr tatilinde 30 ilçenin tamamında çocuklara özel film gösterimleri yapılmaktadır.

TİYATRO GÖSTERİMLERİ
Şehir Tiyatroları, sezon boyunca İzmir Büyükşehir Belediyesine ait salonlarda ve yapılacak turnelerde, repertuarına aldığı oyunlarıyla izleyicisiyle buluşuyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2022 yılından itibaren Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri’ni; geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden tiyatro araştırmacısı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İzBBŞT) Danışma Kurulu Üyesi ve Sanat İletişim Direktörü Prof. Dr. Hülya Nutku ile 2019’da yaşamını yitiren tiyatrocu, şair ve yazar Prof. Dr. Özdemir Nutku’nun anısını yaşatmak üzere “Hülya-Özdemir Nutku” adıyla 27 Mart - 7 Mayıs tarihleri arasında 40’ıncı kez düzenliyor.

Yıllık Tiyatro alımları kapsamında, İzmir ili sınırları içerisinde Gezici Tiyatro Sahnesinin de yer aldığı program dâhilinde onlarca çocuk, yetişkin tiyatro oyunu sahneleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesince, Mayıs - Haziran ayı döneminde “Uluslararası İzmir Kukla Festivali”ne de ev sahipliği yapıyor.


İlginizi Çekebilir

 • img

  Erzurumda 8incisi düzenlenen Uluslararası buz tırmanışı sona erdi.

  Spor
  Haberi İncele
 • img

  İstanbul İplik Fuarı Şubat ayında ziyaretçilerle buluşacak

  Türkiye
  Haberi İncele
 • img

  İzmir de Yıl Boyu Kültür Sanat Etkinlikleri

  Türkiye
  Haberi İncele
 • img

  Dünyamızdaki kullanılabilir araziler bilim adamlarının araştırmalarına göre korkutacak ölçüde yok olmak üzere

  Dünya
  Haberi İncele
 • img

  Doğuş otomatik kepenk ile otomatik kepenk sistemleri değişiyor

  Türkiye
  Haberi İncele
 • img

  İzmir Güvenilir Bir Turizm Destinasyonu Oluyor

  Türkiye
  Haberi İncele
 • img

  Bizizmir

  Türkiye
  Haberi İncele
 • img

  EMITT Fuarı Turizm Sektörünün Geleceğine Işık Tutacak!

  Türkiye
  Haberi İncele
 • img

  8 ŞUBAT 2022 SALI İZMİR BARAJ DOLULUK ORANLARI NASIL?

  Türkiye
  Haberi İncele
 • img

  ZeroBuild Forumu 44. Yapı Fuarı – Turkeybuild Istanbulda

  Türkiye
  Haberi İncele